Samsun
25 Temmuz, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  33.03
 • EURO
  35.94
 • ALTIN
  2502.4
 • BIST
  10871.48
 • BTC
  64694.95$

“Hamileliğin ilk 5 haftasında kimyasal gebelik riskine dikkat edilmeli”

“Hamileliğin ilk 5 haftasında kimyasal gebelik riskine dikkat edilmeli”
Kimyasal gebeliğin, hamileliğin beşinci haftasından önce gerçekleşen bir erken dönem düşüğü olduğunu belirten Tüp Bebek Tedavisi Uzmanı Op. Dr. Muhterem Akdeniz, “Kimyasal gebelik yaşayan kadınlarda düşük progesteron seviyeleri saptanmıştır. Bu nedenle, progesteron takviyesi gibi tedaviler kimyasal gebelikleri önlemek veya tedavi etmek için kullanılabilir” dedi.

VM Medical Park Samsun Hastanesi Tüp Bebek Tedavisi Uzmanı Op. Dr. Muhterem Akdeniz, kimyasal gebelik hakkında açıklamalarda bulundu. Op. Dr. Akdeniz, “Kimyasal gebelik, hamileliğin beşinci haftasından önce gerçekleşen bir erken dönem düşüğüdür. Embriyo, oosit döllenmesini tamamlamış olmasına rağmen rahim içine tam olarak yerleşemez ve gelişimi durur. Bu duruma biyokimyasal gebelik denir” diye konuştu.

“Gecikmiş adet dönemi ile hekime başvuruyorlar”
Kimyasal gebeliği olan kadınların genellikle gecikmiş adet dönemi ve düşük HCG (insan koryonik gonadotropin) seviyeleri ile doktora başvurduklarını söyleyen Op. Dr. Akdeniz, “Ayrıca karın bölgesinde kramp tarzı ağrılar, düşük seviyede pozitif sonuç veren gebelik testleri ve vajinal kanamalar da görülebilir. Ancak, bu kanamalar genellikle tutunma kanamaları ile benzerlik gösterir ve normal gebeliklerde olduğu gibi mide bulantısı, yorgunluk veya halsizlik gibi belirtiler görülmez. Kimyasal gebelikteki hormon seviyeleri genellikle düşüktür” şeklinde konuştu.

“35 yaş ve üstü kadınlar dikkatli takip edilmeli”
Kimyasal gebeliğin, genellikle kromozomal anormalliklerle ilişkili olduğunu ve yalnızca o dönemdeki anormallikleri kapsadığını belirten Op. Dr. Akdeniz, “Bu yüzden kimyasal gebelikleri önlemek için özel bir tedbir alınması gerekmez. Ancak, 35 yaş ve üstü kadınlar, tiroit hastalığı, diyabet veya pıhtılaşma faktörleri gibi sağlık sorunları olan kadınlar ve polikistik over sendromu hastaları daha dikkatli bir şekilde takip edilmelidir” dedi.

“Kimyasal gebelik düşük olarak görülmez”
Kimyasal gebeliğin düşük olarak kabul görülmediğine değinen Op. Dr. Akdeniz, “Kimyasal gebelik, düşük olarak kabul edilmez ve gebelik testi pozitif çıkan bir kadının kanaması her zaman kimyasal gebelikle ilişkili olmayabilir. Kimyasal gebelik yaşayan kadınlarda düşük progesteron seviyeleri saptanmıştır. Bu nedenle, progesteron takviyesi gibi tedaviler kimyasal gebelikleri önlemek veya tedavi etmek için kullanılabilir. Kimyasal gebelik hakkında daha fazla bilgi edinmek ve sağlıklı bir gebelik için uygun önlemleri almak için bir doktora başvurmanız önemlidir” ifadelerini kullandı.
 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!